• Znamy się na sprzęcie jak nikt

ul. Aleksandry 13, 30-837 Kraków

516-485-347

Sprzęt AGD do kuchni

Sprzęt AGD do kuchni

Wybieranie sprzętu AGD do swojej kuchni to zadanie poważne i w czasie realizacji trzeba pochylić się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich powinien być pobór mocy, ponieważ za każde urządzenie będziemy płacić dwa razy: raz w czasie zakupu, a drugi raz przy każdym rachunku za energię elektryczną.

W wielu domach koszt energii to w przeważającej mierze koszt korzystania ze sprzętu AGD. Mamy tutaj urządzenia wykorzystywane często, takie jak kuchenki mikrofalowe czy czajniki elektryczne, jak również urządzenia pracujące przez długi czas, jak chłodziarki, kuchenki elektryczne, telewizory i komputery czy grzejniki olejowe. Wiertarka czy odkurzacz Electrolux będą miały w porównaniu z nimi znikomy wpływ na rachunki. Ich moc oczywiście jest bardzo duża, ale za to częstotliwość i czas wykorzystania nie pozwoli nabić zbyt wysokiego rachunku.

Ograniczanie zużycia energii przez sprzęt AGD

Czasami o ograniczenie zużycia energii jest łatwo, ale często robimy sobie tak zwaną niedźwiedzią przysługę. Chociażby mniejsza moc czajnika elektrycznego to dłuższy czas jego pracy, więc wychodzi na jedno. Pralki i zmywarki wyglądają pod tym względem podobnie. Mniejsza grzałka uradzenia to jego dłuższa praca. Inny sprzęt powinien jednak mieć moc możliwie małą. Mowa tutaj zwłaszcza o lodówkach czy telewizorach. Mniejsza moc nie odbija się bowiem w żaden sposób negatywnie na ich pracy.

Informacje o mocy znajdziemy na tabliczce znamionowej urządzenia. Jeśli jej tam nie znajdziemy, zawsze odpowiednia informacja będzie dostępna w instrukcji obsługi. W praktyce każde urządzenie oznaczone jest też kodowo poprzez odpowiednią literę. Najlepsze urządzenia mają efektywność energetyczną A lub A z kilkoma plusami (każdy plus to 10% mniejsze zużycie). Można też postarać się o to, by energia była zużywana w czasie, kiedy jest tańsza. Osoby posiadające liczniki dwutaryfowe powinny korzystać z urządzeń z opcją opóźnionego uruchomienia. W ten sposób można zaprogramować przygotowane pranie na godziny nocne, kiedy energia elektryczna jest dostarczana zgodnie z tańszą taryfą.

Udostępnij:

Gazetki promocyjne

lidl

Polecamy

Zobacz