Wybór pralki nie jest skomplikowany, ale trzeba tutaj zastanowić się nad kilkoma kwestiami typu tego, w jaki sposób będzie się ją ładowało, jaka ma być jej ładowność i jakie ma mieć gabaryty oraz jaka powinna być jej prędkość wirowania. Trzeba też poświęcić kilka chwil na zaznajomienie się z funkcjami nowoczesnych pralek. Okazuje się bowiem, że jest ich całkiem sporo i są to rzeczy wykraczające znacznie poza dotychczasowe ciekawostki, takie jak pranie wełny czy bawełny, pranie rzeczy lekko zabrudzonych czy pranie ekspresowe.
I. Opóźnienie – funkcja opóźnienia umożliwia zaprogramowanie pralki tak, by włączyła się z pewnym opóźnieniem. Umożliwia to skorzystanie z tańszego prądu w nocy, jeśli ktoś posiada licznik dwuzmianowy, jak również możliwe jest włączenie jej na czas, kiedy będziemy w pracy, by jej hałas nam nie przeszkadzał. Kiedy wrócimy do domu, pralka akurat skończy.
II. Pranie szybkie – opcja przydatna, kiedy musimy wyprać jakiś jeden niespecjalnie brudny ciuch i potrzebujemy go natychmiast.
W ciągu kwadransa element naszej garderoby będzie czysty i pachnący.
III. Długie płukanie – detergenty używane do prania są w miarę nieszkodliwe dla człowieka, ale niektóre dzieci są na nie wyczulone i kontakt skóry z nimi powoduje problemy. W związku z tym producenci pralek stworzyli specjalne programy długiego płukania, które usuwają pozostałości detergentu.
IV. Pranie koszul – koszule to stosunkowo nietypowy rodzaj garderoby, ponieważ ich tkanina jest ciężka i do tego zazwyczaj bardzo delikatna. Koszule nie powinny się pognieść, ale muszą być dobrze wyprane. Właśnie dla nich stworzono program, który sprawi, że koszule będą prane cały czas w idealnych dla siebie warunkach.
V. Pranie butów – coraz więcej butów sportowych pozwala na czyszczenie ich po prostu w pralce. Potrzebne są do tego jednak odpowiednie programy i pralki je posiadają.
VI. Program outdoor – specjalny program do prania odzieży impregnowanej. Dostosowuje temperaturę i intensywność prania oraz dba o to, by nie dostał się do pranych rzeczy płyn do płukania, nawet jeśli znajduje się w dozowniku.