Sezon grzewczy mamy w pełni i dlatego pewnie co jakiś czas czujemy się osłabieni, dochodzi przygnębienie, sucha skóra, włosy. Czy to wina pogody? Nie zawsze, zimą domowe ogrzewanie pracuje mocno i nasze powietrze jest w domu suche. Jak sobie z tym poradzić? Trzeba będzie wybrać dobry nawilżacz powietrza.
Czy nawilżacz jest w ogóle potrzebny?
Nie będzie to niezbędny element wyposażenia, ale w okresie jesieni czy zimy na pewno poziom wilgoci w pomieszczeniach znacznie spada i dlatego warto będzie pamiętać, że może to negatywnie wpływać na nasze zdrowie czy samopoczucie. Brak koncentracji, problem z oddychaniem, chrypka czy przesuszone włosy i skóra. To wszystko może wynikać z nadmiernie wysuszonego powietrza. Jeśli mamy urządzenie, które mierzy wilgoć w powietrzu będzie można sprawdzić jak wygląda to u nas w domu. Normą powinno być około 30. Optymalna wartość to jednak pomiędzy 40% a 60%. Jeśli poziom będzie niższy będzie trzeba zdecydować się na nawilżacz.
Jaki nawilżacz wybrać?
1. Nawilżacz parowy
To najbardziej popularne rozwiązanie, gdy chodzi o nawilżacze powietrze, których praca będzie się opierać na tworzeniu mgiełki z wody, która znajduje się w zbiorniku. Po wlaniu wody i włączeniu urządzenia woda będzie podgrzewana i tworzy się mgiełka. Dodatkowo suche powietrze dostaje się do urządzenia i wydostaje się z niego nawilżone.
2. Nawilżacz ewaporacyjny
To urządzenie, które będzie generować nie ciepłą ale zimną mgiełkę wodną. Oprócz tego zasada działania jest podobna. Urządzenie ma również specjalne filtry umożliwiające zasysanie powietrza i wyrzucanie go w nawilżonej formie przez wentylator.
3. Nawilżacz ultradźwiękowy
To ciekawe rozwiązanie, alternatywa dla innych wcześniej wskazanych urządzeń. Będzie ono działać na zasadzie wykorzystywania fal dźwiękowych o dużej częstotliwości, które nie są słyszane przez człowieka. Wspominane fale rozbijają cząsteczki wody i tworzą mgiełkę, która będzie rozpylana w pomieszczeniu z pomocą wentylatora. Co ciekawie jeśli chodzi o mgiełkę może ona być i ciepła i zimna. To urządzenie, które pracuje bardzo cicho i dodatkowo jest również energooszczędne.